GPS460 & GPS520 Obsługa i funkcje

Nawigacje samochodowe GPS460 Easy Rider i GPS520 Easy Rider wyposażone są w podobne menu ekranowe oraz mają podobne funkcje. Główna różnica pomiędzy urządzeniami polega na wielkości ekranu (GPS520 – 5-cali, GPS460 – 4,3 cala), na ilości wbudowanej pamięci flash (GPS460 – 1 GB, GPS520 – 4 GB) oraz szybkości procesora sterującego urządzeniem (GPS460 – 500 MHz, GPS520 – 533 MHz).

Dostępne funkcje oraz zainstalowane fabrycznie oprogramowanie jest bardzo podobne, dlatego można opisać wspólnie obydwa urządzenia jako rodzinę nawigacji samochodowych firmy Manta Multimedia.

Menu główne

 

Nawigacja

Uruchamia zainstalowany w systemie program nawigacji samochodowej. Urządzenia mają zainstalowany program do nawigacji samochodowej Mobile Navigator. Więcej o tym programie w kolejnej części opisu.

Ustawienia

Menu umożliwiające zmianę ustawień systemowych urządzenia.

W menu Ustawienia znajdziemy następujące podmenu:

- Język – Umożliwia zmianę języka menu. Oprócz języka polskiego dostępne jest wiele europejskich języków. UWAGA! Zmiana języka w tej menu nie wpływa na język wybrany w programie nawigacji samochodowej,

- Data/Czas – Umożliwia samodzielne ustawienie aktualnej daty oraz czasu.

- Kalibracja - Uruchamia narzędzie do kalibracji ekranu.

- Zasilanie – Umożliwia ustawienie czasu po którym następuje przygaszenie ekranu.

- O urządzeniu – Wyświetla informacje o urządzeniu. Model, numery seryjne itp.

- Domyślne – Przywraca ustawienia fabryczne urządzenia.

- Ścieżka nawig. – Umożliwia wskazanie przez użytkownika ścieżki do programu nawigacji samochodowej. Więcej na ten temat w dalszej części artykułu.

- Połączenie – Pozwala wybrać typ połączenia z PC. Dostępne są dwie opcje: MS ActiveSync – nawigacja synchronizuje się z komputerem poprzez program ActiveSync, Pamięć Masowa – nawigacja po podłączeniu do PC widziana jest w systemie jako dysk wymienny.

- Strefa czasowa – Pozwala wybrać strefę czasową w jakiej użytkowana jest nawigacja. Jeśli prawidłowo ustawimy strefę czasową w jakiej się znajdujemy, data i godzina będą pobierane z sygnału GPS. Nie jest wtedy wymagane samodzielne ustawianie daty i godziny.

- Głośność – Ustawia głośność dźwięku oraz odgłosów dotykania ekranu.

- Jasność – Umożliwia ustawienie jasności podświetlenia ekranu.

Aplikacje

Menu umożliwiające uruchomienie zainstalowanych w systemie aplikacji i gier.

W menu Aplikacje znajdziemy następujące podmenu:

- Gry – Umożliwia wybór i uruchomienie zainstalowanych w systemie prostych gier.

- GPS Info – Uruchamia program testujący poprawność działania nawigacji GPS i wyświetlający informacje o satelitach GPS.

- Kalkulator – Program rozbudowanego kalkulatora.

Multimedia

Menu umożliwiające korzystanie z multimediów (odtwarzanie muzyki, filmów, przeglądanie zdjęć, ebooków).

W menu Multimedia znajdziemy następujące podmenu:

- Muzyka – Umożliwia odtwarzanie muzyki.

- Film – Umożliwia wyświetlanie filmów.

- Zdjęcia – Uruchamia przeglądarkę zdjęć i plików graficznych.

- Ebook – Umożliwia przeglądanie dokumentów tekstowych w formacie TXT.

Własne program do nawigacji samochodowej

Nawigacje samochodowe dostępne na półkach sklepowych sprzedawane są w zainstalowanym programem do nawigacji samochodowej wraz z mapami. Bardzo często jednak fabrycznie wgrany program nie podoba się użytkownikom, zawiera niezbyt aktualne mapy, czy niewygodną obsługę. Jednak w wielu przypadkach nie jest możliwa zmiana programu i jesteśmy skazani na aplikację dostarczaną przez producenta urządzenia. W wypadku modeli GPS460 Easy Rider i GPS520 Easy Rider firmy Manta Multimedia tak nie jest! Jeśli użytkownikowi z jakiś względów nie odpowiada wbudowany program Mobile Nvaigator może w prosty sposób użyć własnej aplikacji nawigacji samochodowej. Wystarczy zainstalować program na karcie pamięci MicroSD i w Ustawieniach wskazać ścieżkę do pliku exe uruchamiającego program nawigacji. Nie są wymagane żadne przeróbki urządzenia, które prowadzą do utraty gwarancji.

Aby zmienić program nawigacji samochodowej wybieramy Ustawienia, a następnie klikamy na Ścieżka nawig.

 W nowym oknie klikamy na [...] i przeglądamy zawartość pamięci wbudowanej (ResidentFlash) lub karty pamięci (SDMMC) i wskazujemy plik uruchamiający zainstalowaną przez nas nawigację samochodową.
Ustawienia zatwierdzamy klikając na zielony przycisk. Od tej chwili po wybraniu w menu głównym urządzenia opcji Nawigacja uruchomi się wskazany przez nas program.

Przegląd wbudowanych aplikacji

Kalkulator

Dostępny w urządzeniach GPS460, GPS 520 kalkulator to nie proste, czterodziałaniowe liczydło, a całkiem rozbudowany, wyposażony w rozbudowane funkcje narzędzie do liczenia o całkiem wygodnej obsłudze.

GPS Info

GPS Info to program umożliwiający sprawdzenie poprawności odbioru sygnału satelitarnego GPS. Po uruchomieniu programu wyświetlane są dostępne satelity, ich poziom sygnału oraz orientacyjne położenie. Jeśli liczba satelitów jest wystarczająca określana jest bieżąca lokalizacja (długość geograficzna, szerokość, wysokość na poziomem morze, prędkość poruszania się). Dzięki GPS Info można szybko sprawdzić poprawność funkcjonowania nawigacji GPS.

 Gry

Nawigacje GPS460 Easy Rider, GPS520 Easy Rider mają wbudowane proste gry Link, Reversi, Poker. Zwłaszcza ta pierwsza, polegająca na dobieraniu obrazków parami może spodobać się dzieciom i zająć je na chwilę podczas długiej i nudnej podróży.

 Multimedialne możliwości

Urządzenia wyposażone są w zestaw funkcji multimedialnych, które umilą nam czas podczas gdy nie korzystamy z podstawowej funkcji, jaką jest nawigacja samochodowa. Możliwość odtwarzania muzyki czy filmów do także dobre rozwiązanie dla dzieci, które nudzą się w czasie podróży. Jeśli jedziemy znaną trasą i nie korzystamy z nawigacji możemy wyświetlić dziecku bajkę na ekranie nawigacji GPS. Korzystanie z multimedialnych możliwości GPS460 i GPS520 ułatwia wbudowany czytnik kart pamięci MicroSD obsługujący nośniki o dużej pojemności (sprawdzono – nawigacje poprawnie odczytują karty 8 GB).

Muzyka

Po wybraniu opcji Muzyka na ekranie nawigacji pojawia się okno odtwarzacza muzyki.


Użytkownik ma możliwość przeglądania zawartości karty pamięci (SDMMC) oraz pamięci wbudowanej (ResidentFlash). Urządzenie odtwarza muzykę zapisaną w plikach WMA. Możliwe jest także odtwarzanie muzyki w tle. Wystarczy uruchomić wybrany utwór i kliknąć na , aby schować aplikację bez przerywania odtwarzania muzyku i powrócić do menu.

Film

Odtwarzanie filmów to kolejna mocna strona nawigacji GPS460, GPS520. Urządzenia umożliwiają wyświetlanie filmów zapisach w plikach MP4, WMV, 3GP. Jednak wbudowany odtwarzacz nie obsługuje napisów. W wypadku innych formatów plików wideo płynność odtwarzania zależy od rozdzielczości i stopnia kompresji danego pliku.

Zdjęcia

Nawigacje mają wbudowaną prostą przeglądarkę zdjęć i plików graficznych. Obsługiwane są formaty JPG, BMP, PNG. Przeglądane zdjęcia można powiększać, obracać, przechodzić do następnego i poprzedniego obrazu.

Urządzenia bez problemu otwierają pliki graficzne z aparatów cyfrowych o dużych rozdzielczościach (sprawdzono pliki z aparatu 8 Mpix).

 EBOOK

Nawigacje GPS460 Easy Rider oraz GPS520 Easy Rider wyposażone są we wbudowany prosty czytnik dokumentów TXT. Dzięki niemu użytkownik może wykorzystywać urządzenie do czytania książek i dokumentów tekstowych.

Urządzenia odczytują prawidłowo polskie znaki w dokumentach tekstowych zakodowanych w UTF-8. W innych przypadkach należy przekodować pliki właśnie do formatu UTF-8.

Wbudowany czytnik wyświetla białe znaki na czarnym tle, teksty są czytelne, nie męczą wzroku. Użytkownik ma możliwość pomniejszania i powiększania czcionki oraz dodawania zakładek (na przykład w miejscu, w którym przerwaliśmy czytanie).