DVD053G – DVD Player Emperor Portable 2 with TV Tuner – budowa i wykonanie

DVD053G DVD Player Emperor Portable 2 with TV Tuner to przenośny odtwarzacz DVD wyposażony w ekran LCD o 7-calowej przekątnej oraz wbudowany akumulator. Urządzenie umożliwia odtwarzanie filmów DVD z płyt oraz filmów AVI  (DivX, XviD) z kodowaniem QPEL i GMC. DVD wyposażone jest w Analgowy Tuner telewizyjny.

Dzięki złączom USB oraz czytnikowi kart pamięci filmy odtwarzać można nie tylko z płyt ale także z popularnych nośników typu pendrive, czy kart pamięci SD. Z powodzeniem możemy oglądać będąc na wakacjach zdjęcia z aparatu cyfrowego na większym ekranie niż ten wbudowany w naszą cyfrówkę.

 

Co w zestawie

Oprócz samego odtwarzacza DVD oraz instrukcji obsługi i karty gwarancyjnej w zestawie użytkownik znajdzie bogate wyposażenie pozwalające na korzystanie z urządzenia zarówno w domu, jak i w samochodzie. Wśród akcesoriów dostarczanych z urządzeniem jest:

Ładowarka sieciowa - umożliwiająca zasilanie odtwarzacza w domu oraz służąca do ładowania wbudowanego akumulatora.

 

Ładowarka samochodowa – dzięki której podłączymy odtwarzacz do gniazda zapalniczki w samochodzie.

Słuchawki douszne – umożliwiają wygodne słuchanie dźwięku bez zakłócania spokoju innym osobom (na przykład podczas jazdy autokarem czy pociągiem).

Pilot zdalnego sterowania – służy do sterowania funkcjami odtwarzacza DVD. W zestawie także komplet baterii do pilota.

Gamepad – DVD053G wyposażony jest w funkcję gier, dzięki której możemy grać w proste gry znane z konsol typu Pegasus. Dołączony gamepad umożliwia obsługę tych gier. Chociaż pad wyposażony jest w złącze USB, nie jest to zwykły pad USB, działa tylko z odtwarzaczem DVD053G po podłączeniu do gniazda oznaczonego GAME.

 

Płyta CD-ROM z grami – płyta zawierająca gry. Użytkownik ma do wyboru kilkaset tytułów gier znanych z konsol.

 

Przewód AV – Odtwarzacz wyposażony jest zarówno w wejście Audio-Wideo, jak i w wyjście. Dzięki znajdującemu się w komplecie przewodowi możemy na przykład podłączyć kamerę wideo do odtwarzacza i oglądać nagrane przez nas filmy na większym ekranie niż ten, w który wyposażona jest kamera. Możemy także podłączyć wyjście AV do telewizora i oglądać filmy DVD z odtwarzacza na dużym ekranie telewizora.

Antena TV – Urządzenie wyposażone jest we wbudowany tuner telewizyjny, dzięki któremu możemy oglądać wybrane programy i audycje TV. W komplecie nie zabrakło niewielkiej anteny telewizyjnej. Chociaż antena jest bardzo lekka, jednak wyposażono ją w magnetyczną podstawę, dzięki której możemy przymocować ją do parapetu, czy innych metalowych elementów.

Futerał (uchwyt do zagłówka) – DVD053G jest urządzeniem przenośnym, które doskonale sprawdzi się w samochodzie w czasie długich wakacyjnych podróży. W komplecie jest bowiem specjalny futerał, który poza ochroną odtwarzacza pozwala na umocowanie go do zagłówka samochodowego fotela. Dzięki temu osoby jadące na tylnych siedzeniach mogą wygodnie oglądać filmy, bez konieczności trzymania odtwarzacza w rękach czy na kolanach.

Wykonanie

Obudowa odtwarzacza DVD053G wykonana jest z czarnego tworzywa sztucznego. Pokrywa oraz wierzchnia część podstawy są błyszczące, pozostałe elementy matowe. Niestety podobnie jak na wszystkich innych urządzeniach z błyszczącymi powierzchniami – doskonale widać na nich odciski palców oraz odbijają się różne przedmioty, co może niekiedy przeszkadzać przy oglądaniu filmów, zwłaszcza podczas podróży i zmieniających się warunkach oświetleniowych.

7-calowy ekran LCD umieszczony jest w podobnie jak to ma miejsce w lapopach. Możemy go złożyć i zamknąć obudowę (chroniąc ekran), używać w postaci rozłożonej tak jak laptop lub obrócić o 180 stopni i wtedy zamknąć. W tej pozycji po umieszczeniu w futerale odtwarzacz możemy zamontować do zagłówka w samochodzie.

 

Gniazda i złącza

Wszystkie gniazda i złącza umieszczono po bokach odtwarzacza.

Z lewej jego strony znajduje się włącznik urządzenia, oznaczony POWER, gniazdo zasilania oraz gniazdo anteny telewizyjnej.

Z prawej strony odtwarzacza znajdziemy gniazdo USB oznaczone napisem GAME umożliwiające podłączenia gamepada, gniazdo USB do podłączenia pamięci przenośnej, złącze kart pamięci SD/MS/MMC, wyjście słuchawkowe oraz gniazda AV OUT i AV IN pozwalające odpowiednio: podłączyć odtwarzacz do telewizora oraz podłączyć do odtwarzacza DVD053G źródło sygnału audio-wideo (na przykład kamerę wideo).

Dodatkowo w dolnej części urządzenia znajduje się okienko czujnika pilota zdalnego sterowania oraz dwie diody sygnalizujące o ładowaniu akumulatorów oraz o włączeniu odtwarzacza.

Pilot i sterowanie odtwarzaczem

Odtwarzacz DVD053G wyposażony jest w pilot zdalnego sterowania działający na podczerwień. Pilot jest typowy dla urządzeń przenośnych, niewielkich rozmiarów, prostokątny z przyciskami w postaci wypukłych przycisków membranowych.

Czarne opisy przycisków na jasnym, srebrnym tle są doskonale widoczne i czytelne. Dodatkowo niektóre grupy przycisków mają inne (niebieskie) tło, co również podnosi wygodę posługiwania się sterownikiem.

Pilot umożliwiaj pełne sterowanie wszystkimi funkcjami odtwarzacza DVD, konfigurację ustawień oraz korzystanie z telewizji.

Urządzenie wyposażone jest także w przyciski umożliwiające sterowanie odtwarzaniem bez konieczności użycia pilota. Niekiedy (na przykład podczas podróży samochodem czy autokarem) wygodniej i szybciej jest od razu sięgnąć do przycisku na obudowie urządzenia, niż używać pilota. Przyciski sterujące odtwarzaczem umieszczone zostały po lewej stronie pokrywy płyty DVD i zostały pogrupowane w trzy bloki.

Górny blok umożliwia obsługę zmiany kanałów telewizyjnych (przyciski GÓRA/DÓŁ) regulację głośności (przyciski PRAWO/LEWO) oraz wejście do menu ustawień obrazu LCD (przycisk środkowy).

Środkowy blok składa się z przycisków:
POWER – włączenie urządzenia
MODE – wybór trybu pracy (DVD, TV, AV)
R/L – przełączenie dźwięku (stereo, mono L, mono P)
COPY – przycisk umożliwiający kopiowanie płyty CD-Audio do MP3 na kartę pamięci lub pendrive
USB/SD – przełączenie trybu pracy na odczyt nośników USB/SD
STOP – zatrzymanie odtwarzania
MENU – wejście do Menu
SETUP – wejście do ustawień urządzenia

Ostatni blok klawiszy służy do sterowania odtwarzaniem filmów lub muzyki. Klawisze PREV/NEXT pozwalają na zmianę utworu lub filmu na poprzedni lub następny, albo na poprzedni lub następny rozdział filmu. Klawisze REV/FWD umożliwiają przyspieszone przewijanie filmu lub pliku muzycznego w tył lub w przód. Środkowy przycisk pozwala na uruchomienie lub wstrzymanie odtwarzania (PLAY/PAUZA).