MMRTUN0001 HD DVB-T Tuner MPEG 4 – w działaniu

MMRTUN0001 – oglądamy telewizję

Tuner DVB-T MMRTUN001 to urządzenie które bez problemu podłączymy zarówno do nowego telewizora LCD (niewyposażonego we wbudowany tuner cyfrowy MPEG4) poprzez złącza HDMI lub komponentowe, jak i do starszego – używając złącza SCART czy kompozytowego. Podłączenie nie powinno nikomu sprawić problemu, gniazda są dobrze i czytelnie oznaczone, a na pudełku i  w instrukcji obsługi znajdziemy schemat połączeń.

Po podłączeniu i włączeniu tunera oraz wybraniu na telewizorze odpowiedniego wejścia wideo (do którego tuner został podłączony) na ekranie pojawia się menu wyszukiwania kanałów telewizyjnych. Po zatwierdzeniu przyciskem OK na pilocie tuner rozpoczyna proces wyszukiwania dostępnych kanałów telewizyjnych. Proces ten może trwać kilka minut, a o jego postępie informuje pasek Postęp znajdujący się na dole ekranu.

W chwili obecnej tuner umożliwia odbiór od kilku do kilkunastu programów telewizyjnych (w zależności od regionu kraju).
W okolicach Warszawy MMRTUN0001 wyszukał i zapamiętał 14 kanałów telewizyjnych (TVP1, TVP2, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, Polsat, TVN, TV4, TV Puls, TVN 7, Puls 2 – tylko plansza testowa, TV6, Polsat Sport News, Polsat HD).

Samo oglądanie programów telewizyjnych nie różni się od tego co doskonale znamy z obsługi każdego telewizora. Pilot zdalnego sterowania pozwala na pełną obsługę tunera. Dodatkowo przyciski na obudowie umożliwiają włączenie i wyłączenie urządzenia oraz zmianę kanałów. Dla wygody użytkownika tuner wyposażony jest w możliwość samodzielnego układania kolejności programów telewizyjnych lub ustawienia ich według kolejności wyszukiwania albo alfabetycznie. Dodatkowo można stworzyć listę ulubionych kanałów, która dostępna jest po naciśnięciu przycisku FAV na pilocie.

EPG, Info, Teletekst – bogactwo dodatkowych informacji

W tradycyjnej telewizji analogowej jedynym źródłem informacji na jaki mogliśmy liczyć w trakcie oglądanie programów był teletekst.

W wypadku telewizji cyfrowej wraz z programami otrzymujemy znacznie bogatszy zestaw informacji dodatkowych.
Oprócz znanego z telewizji analogowej teletekstu nadawanym programom towarzyszy Elektroniczny Informator Programowy – EPG (Electronic Program Guide). Dostęp do EPG uzyskujemy naciskając przycisk EPG na pilocie zdalnego sterowania tunera MMRTUN0001.

 Dzięki EPG możemy dowiedzieć się więcej o aktualnym programie, uzyskać informacje o jego twórcach, poznać program telewizyjny wybranych kanałów. Wszystko podane szybko ładnie i w prosty do uzyskania sposób.

Oglądając wybrany program mamy także możliwość zobaczenia ile zostało do jego końca, informuje o tym odpowiedni pasek postępu na ekranie telewizora. Po wybraniu przycisku INFO na pilocie zdalnego sterowania na ekranie telewizora pojawia się okno ze szczegółowymi informacjami o aktualnie wyświetlanym programie, częstotliwość, a także jakość sygnału.

 

 

To nie wszystkie profity płynące z systemu EPG nadawanego wraz z programami telewizyjnymi. Informacje zawarte w EPG możemy wykorzystać do nagrywania wybranych programów!

MMRTUN0001 nagrywanie programów

Tuner DVB-T MMRTUN0001 to nie tylko doskonały tuner telewizyjny, to także urządzenie, które z powodzeniem może zastąpić magnetowid i służyć do narywania wybranych programów i audycji telewizyjnych. Urządzenie wyposażone jest w gniazdo USB, do którego możemy podłączyć pamięć przenośną pendrive, czy zewnętrzny dysk twardy USB. Dzięki temu możemy nagrywać wybrane programy na dysku oraz oglądać filmy, zdjęcia, słuchać muzyki.

Nagrywanie aktualnie wyświetlanych audycji jest banalnie proste, wystarczy nacisnąć na pilocie przycisk nagrywania i od razu rozpoczyna się zapis aktualnego programu na dysku podłączonym do gniazda USB. Jeśli coś (na przykład niespodziewany telefon) oderwie nas od oglądania filmu możemy nacisnąć przycisk TIMESHIFT - następuje zatrzymanie wyświetlanego programu i rozpoczęcie jego nagrywania. W chwili gdy ponownie możemy już oglądać telewizję, naciskamy przycisk PLAY na pilocie. Tuner rozpoczyna odtwarzanie programu od momentu w którym zatrzymaliśmy odtwarzanie i jednocześnie cały czas nagrywa w tle dalszą część programu. Dzięki temu nic nie stracimy z oglądanej audycji.

 

EPG może także być wykorzystane do wygodnego i prostego programowania nagrywania wybranych audycji na dysku twardym USB, czy pamięci przenośnej. Wystarczy przywołać na ekran telewizora odpowiednim przyciskiem pilota EPG, zaznaczyć program, który chcemy nagrać,  zatwierdzić i gotowe – tuner zaprogramowany jest aby nagrać o określonej godzinie wybrany przez nas program.

Jeśli audycja, którą chcemy nagrać jest późno w nocy, wcale nie musimy zostawiać włączonego ani tunera MMRTUN0001, ani telewizora. Wystarczy zaprogramować nagrywanie i wyłączyć tuner do pozycji STANDBY. O określonej godzinie tuner automatycznie włączy się, nagra zaprogramowaną audycję, a później ponownie się wyłączy. Gdy rano włączymy telewizor możemy obejrzeć nagrany film, czy program.

W odróżnieniu od większości nagrywarek DVD z dyskiem twardym, audycje zapisane na dysku podłączonym do tunera DVB-T firmy Manta Multimedia nie są szyfrowane. Po podłączeniu dysku do komputera PC możemy zgrać zapisany materiał wideo na dysk twardy komputera i dowolniej wykorzystać. Nazwy zapisanych audycji tworzone są automatycznie i zawierają nazwę kanału oraz czas i datę nagrania. Po niewielkiej obróbce możemy je wykorzystywać w wybrany przez nas sposób. Możemy na przykład nagrać kolekcje ulubionych dobranocek naszego dziecka, czy zachować wybrane seriale telewizyjne.

Tuner MMRTUN0001 obsługuje dyski USB sformatowane w systemach FAT16, FAT32 oraz NTFS.

MMRTUN0001 odtwarzanie multimediów

Gdy do tunera podłączymy pamięć USB staje się on nie tylko wygodnym cyfrowym magnetowidem, ale także umożliwia bezproblemowe odtwarzanie multimediów takich jak filmy, zdjęcia, muzyka.

 

Wejście do menu Multimedia uzyskujemy wciskając na pilocie przycisk MENU, a następnie wybierając ikonę USB i dwukrotnie wciskając OK.

Po menu Multimedia poruszamy się przyciskami kierunkowymi pilota, a wybranie danej funkcji zatwierdzamy przyciskiem OK.

Zdjęcia

Tuner MMRTUN0001 umożliwia słuchanie muzyki w formatach JPEG, GIF, BMP. Oglądane zdjęcia można powiększać, obracać. Możemy także wyświetlać automatyczną prezentację zdjęć, które zmieniają się po określonym czasie (slideshow).

Muzyka

Tuner obsługuje pliki muzyczne w formatach MP3, WMA, AAC zapisane z bitrate od 8-320 kbps (MP3) oraz 32-192 kbps (WMA).

Jednak tym co najbardziej powinno spodobać się użytkownikom jest możliwość odtwarzania różnego rodzaju plików filmowych.

Filmy

MMRTUN0001 wyposażony jest w bardzo wydajny procesor, dzięki któremu możliwe jest wyświetlanie na ekranie telewizora nie tylko standardowych filmów zakodowanych w formatach DivX, czy XviD (AVI), ale także filmów wysokiej rozdzielczości zapisanych w plikach z rozszerzeniami MKV i mających rozdzielczość nawet 1920×1080 pikseli (FULL HD).

Tuner odczytuje następujące formaty plików filmowych: AVI, MKV, MP4, VOB, MOV, MPG, w których materiał wideo zakodowany jest w systemach MPEG-2, MPEG-4 z dźwiękiem w formacie MP2, MP3, AAC, AC3. (Nie obsługiwany jest dźwięk w plikach filmowych MKV zakodowany w DTS).

Oczywiście filmom mogą towarzyszysz napisy. Tuner obsługuje pliki z napisami w formatach SRT (SubRip), SUB (MicroDVD), SMI (Sami).

Wyświetlane są także napisy wkodowane w pliki MKV.

Aby najlepiej dostosować wyświetlane napisy do wielkości telewizora użytkownik ma możliwość wyboru jednej z trzech wielkości napisów (małe, średnie, duże), koloru samych napisów oraz koloru ich tła. Dzięki temu napisy są zawsze dobrze widoczne, niezależnie od tego do jakiego rodzaju telewizora podłączyliśmy tuner.