MMRTUN0001 HD DVB-T Tuner MPEG4 – budowa

Wykonanie

Tuner DVB-T MMRTUN0001 zamknięty jest w estetycznej, czarnej obudowie o wymiarach 190x150x40 mm. Urządzenie z powodzeniem powinno komponować się z innymi urządzeniami Audio-Wideo, takich jak odtwarzacz DVD, wzmacniacz kina domowego, które zazwyczaj stoją obok naszych telewizorów. Na pochwałę zasługuje wbudowany zasilacz. Mimo dość niewielkich rozmiarów tunera, we wnętrzu obudowy znalazło się miejsce na zasilacz, dzięki temu podłączamy go do gniazdka zasilania zwykłą płaską wtyczką, a nie dużą wtyczką zasilacza, która niejednokrotnie blokuje więcej niż jedno gniazdo zasilania.

Sterowanie i Złącza

Panel przedni urządzenia jest bardzo ascetyczny, ale nie jest to wadą tunera, więcej elementów po prostu nie jest do działania potrzebnych.

Z lewej strony panelu czołowego znajdują się trzy przyciski: CH-, POWER, CH+. Środkowy przycisk (POWER) służy do włączania i wyłączania tunera. Przyciski oznaczone CH- i CH+ umożliwiają zmianę kanałów bez użycia pilota.

Na panelu czołowym znajdziemy ponadto okienko odbiornika podczerwieni pilota zdalnego sterowania oznaczone oraz gniazdo USB. Gniazdo to umożliwia podłączenie pamięci zewnętrznej w postaci pendrive czy przenośnego dysku twardego.

Wszystkie pozostałe złącza zostały umieszczone na tylnej ściance tunera MMRTUN0001. Znajdziemy tutaj patrząc od lewej: gniazdo anteny oznaczone RF IN oraz gniazdo przelotki antenowej RF LOOP THROUGH, dzięki której możliwe jest podłączenie tunera do magnetowidu czy innego urządzenia (telewizor z tunerem analogowym). Kolejnym złączem jest SCART, dzięki któremu podłączymy MMRTUN0001 do starszego telewizora wyposażonego w gniazdo.

W grupie sześciu gniazd Cinch, w górnym rzędzie znajdują się oznaczone kolorami zielonynm, niebieskim i czerwonym analogowe złącza komponentowe  wideo (YPbPr). Dzięki nim podłączymy tuner do starszego telewizora plazmowego czy LCD, czy projektora. Złącza te możemy wykorzystać także, gdy brakuje wolnych gniazd HDMI.
W dolnym rzędzie znajduje się wyjście kompozytowe oznaczone kolorem żółtym oraz gniazda analogowego dźwięku stereo (kolory czerwony i biały.
Ostatnim gniazdem na tylnym panelu tunera Manta MMRTUN0001 jest HDMI. Gniazdo to możemy wykorzystać do podłączenia urządzenia do telewizora LCD lub plazmowego wyposażonego w takie złącze.

Pilot

Pilot zdalnego sterowania do tunera MMRTUN0001 wykonany jest z czarnego tworzywa sztucznego o matowej powierzchni. Dzięki temu nie widać odcisków palców, jednak w przyszłości mogą zostawać na nim ślady paznokci. Zasilanie pilota stanowią dwie baterie AAA (mały paluszek), które otrzymujemy w komplecie.
Przyciski pilota wykonane są z gumy, większość w kolorze szarym, z białymi opisami poniżej funkcji odpowiadającej danemu przyciskowi.

Pilot obsługuje wszystkie funkcje tunera (przyciskami na obudowie MMRTUN0001 mamy możliwość jedynie zmiany kanału i wyłączenia lub włączenia).