MM264 MP5 Gamester Portable Game-Multimedia Player – w działaniu

MM264 MP5 Gamester to urządzenie w ofercie firmy Manta Multimedia, które łączy w sobie funkcjonalności odtwarzacza muzyki, filmów, radia FM, aparatu cyfrowego i konsoli do gier. Składana obudowa wielkości portfela kryje w sobie nie tylko duży ekran LCD o przekątnej 3,6 cala i rozdzielczości 480×272 piksele, ale także potężny jak na przenośne urządzenia procesor, dzięki któremu możemy oglądać filmy AVI i RMVB bez konieczności uciążliwej konwersji do formatów MP4 typowych dla przenośnych odtwarzaczy. Dzięki specjalnemu przewodowi AV możemy urządzenie podłączyć do telewizora i oglądać filmy oraz grać na dużym ekranie!

Co w zestawie

W komplecie wraz z urządzeniem użytkownik otrzymuje zestaw niezbędnych do działania akcesoriów. W skład tego zestawu wchodzą:

ładowarka USB

przewód USB

przewód AV

słuchawki

płyta CD z grami i instrukcją obsługi


Oczywiście w zestawie jest także papierowa instrukcja obsługi oraz karta gwarancyjna.

Wykonanie

MM264 MP5 Gamester wykonany jest  bardzo starannie, z czarnego tworzywa sztucznego o wysokim połysku. Składana obudowa zamykana jest magnesami, tak więc nie ma mowy o przypadkowym jej otwarciu w transporcie. Wszystkie elementy bardzo dobrze pasują do siebie, nic nie trzeszczy, nie rusza się, przyciski działają precyzyjnie, a wielokierunkowy mini dżojstik bardzo płynnie i lekko.

Złącza

Wszystkie złącza zostały umieszczone po bokach urządzenia w dolnej części obudowy.

Z lewej strony urządzenia znajdziemy gniazdo USB, służące jednocześnie do ładowania odtwarzacza, nieco cofnięty przycisk RESET, dzięki któremu zrestartujemy konsolę w razie jej zawieszenia, oraz gniazdo kart pamięci microSD (TF-CARD).

Z prawej strony obudowy znajdziemy gniazdo słuchawek, otwór wbudowanego w urządzenie mikrofonu (MM264 może pełnić także funkcję dyktafonu) oraz gniazdo AV OUT – umożliwiające podłączenie playera do telewizora przy użyciu specjalnego przewodu. Do gniazda tego możemy także podłączyć drugą parę słuchawek, dzięki czemu możemy słuchać muzyki, czy ścieżki dźwiękowej z odtwarzanego filmu w dwie osoby.

Z tyłu urządzenia znajdziemy obiektyw wbudowanego aparatu cyfrowego o maksymalnej rozdzielczości 5 mpix.

Pamięć

Manta MM264 MP5 Gamester wyposażona jest 2 gigabajty wbudowanej pamięci flash. Pamięć ta z powodzeniem wystarczy na przechowywanie kolekcji muzyki w formacie MP3 oraz gier (średnio pojedyncza gra zajmuje od 1 do 16 MB). Jeśli jednak zechcemy w pamięci urządzenia przechowywać pełnometrażowe filmy w formacie AVI (DivX, XviD) lub RMVB, wbudowana pamięć szybko się skończy (film AVI zajmuje przeważnie około 700 MB). Pamięć urządzenia możemy rozszerzyć używając kart microSD. Bez problemu zwiększymy więc miejsce o dodatkowe 4 lub 8 gigabajtów.

Menu odtwarzacza MM264 MP5 Gamester
Album zdjęć. Umożliwia przegądanie zdjęć na ekranie urządzenia. Oprócz prostego przeglądania zdjęcie po zdjęciu użytkownik może wybrać opcję wyświetlania slajdów w kolejności lub losowo, z zadanym czasem przejść pomiędzy zdjęciami. Możliwe jest także powiększanie zdjęć i oglądanie wybranych ich fragmentów.
Pliki tekstowe. Czytnik dokumentów tekstowych. Umożliwia odczyt plików txt. Podczas czytania możliwe jest tworzenie zakładek i późniejszy powrót do nich. Czytnik pamięta na której stronie dokumentu przerwaliśmy czytanie, przy kolejnym otwarciu dokumentu możliwe jest jego czytanie od tego samego momentu. W trakcie czytania strony możemy przerzucać korzystając z przycisków kierunkowych, w takim wypadku przerzucaniu stron towarzyszy efektowna animacja. Możemy także włączyć automatyczne przewijanie – tekst będzie płynnie przewijał się na ekranie.
Dyktafon. Wybranie tej funkcji powoduje uruchomienie wbudowanego dyktafonu. Dzięki wbudowanemu mikrofonowi możemy nagrywać rozmowy z otoczenia. Ponieważ mikrofon znajduje się z prawej strony obudowy, właśnie tą stronę należy kierować ku rozmówcy w trakcie nagrywania. Nagrania zapisywane są w plikach z rozszerzeniem AAC.
Muzyka. Wbudowany w MM264 odtwarzacz muzyki obsługuje większość popularnych formatów plików muzycznych. Możemy odtwarzać utwory zapisane w formatach MP3, WMA, WAV, FLAC, czy APE. Podczas odtwarzanie możemy wybrać sposób odtwarzania, kolejne utwory, zapętlenie wybranego, intro. Dostępny jest także korektor barwy dźwięku z pięcioma ustawieniami: NORMALNY, BASS, ROCK, JAZZ, POP. Muzyki MP3 możemy także słuchać podczas przeglądania zdjęć czy czytania dokumentów. Wystarczy uruchomić odtwarzanie wybranego utworu i nie zatrzymując go wyjść z menu Muzyka.
Kamera i aparat. Odtwarzacz wyposażony jest w aparat cyfrowy umożliwiający robienie zdjęć o maksymalnej rozdzielczości 5 mpix. Dostępne są następujące rozdzielczości: 2592×1944, 2304×1296, 2048×1152, 1600×904, 1280×720, 640×368 pikseli. Oprócz ustawienia rozdzielczości użytkownik ma możliwość wyboru trybu pojedynczych zdjęć lub serii zdjęć, trybu nocnego, balansu bieli, jakości zdjęć. Zdjęcia zapisywane są w plikach JPG. Wbudowany aparat może także pełnić funkcję kamery wideo. Po przełączeniu w tryb kamery możemy nagrywać klipy wideo w formacie MPEG4 (MP4), w rozdzielczościach 640×480 lub 320×240 pikseli.
Film. MP5 Gamester jako jedno z niewielu kieszonkowych urządzeń wyposażono w bardzo mocny procesor, który pozwala na oglądanie filmów AVI (DivX, XviD), RMVB bez konieczności dokonywania jakiejkolwiek konwersji. Możliwe jest także wyświeltanie filmów w formacie FLV – czyli na przykład klipów wideo z YouTube. Wgrywamy plik z filmem do pamięci urządzenia i odtwarzamy go! Jakość i płynność wyświetlanego filmu nie budzi żadnych zastrzeżeń. Urządzenie obsługuje także napisy do filmów w formacie SRT. Jedyną wadą takiego rozwiązania jest objętość filmów. Filmy konwertowane do formatów urządzeń przenośnych zajmują zazwyczaj około 150 MB, pełnomatrażowy film w DivX to około 700 MB. Film możemy też po podłączeniu konsoli do telewizora obejrzeć na dużym ekranie (o tym w dalszej części testu).
Kalendarz. Wyświetla aktualny dzień w kalendarzu. Użytkownik ma możliwość podejrzenia kolejnych i poprzednich miesięcy i lat.
Gry. MP5 Gamester to nie tylko odtwarzacz filmów czy muzyki, to także konsola do gier. Wybranie tej opcji menu urządzenia pozwala na uruchamianie gier zapisanych w pamięci. Urządzenie obsługuje własny format gier (z rozszerzeniem BIN) oraz popularne gry z przenośnych konsol takich jak GameBoy, GameBoy Color, GameBoy Advance, NES, SNES czy niektóre animacje i gry Flash  (SWF).
Budzik. Dzięki tej opcji możemy używać konsoli MM264 jako budzika. Użytkownik ma możliwość ustawienia czasu alarmu, włączenia wyłączenia budzika.
Ustawienia. Menu systemowe. Pozwala na wybór języka, ustawienie czasu systemowego, opcji wyjścia telewizyjnego, daty oraz godziny, czasu podświetlania ekranu, funkcji sleep, czy wyłączenie/włączenie wbudowanego głośnika.
Radio FM. Wybór tej opcji włącza radio FM. Możliwe jest automatyczne i ręczne przeszukiwanie pasma radiowego, dodawanie znalezionych stacji do listy, usuwanie ich z listy. Możliwe jest także rejestracja w plikach dźwiękowych audycji radiowych, czyli funkcja bezpośredniego nagrywania z radia! Do działania radio FM wymaga podłączenia słuchawek, które pełnią jednocześnie funkcję anteny.
Eksplorator plików. Eksplorator plików pozwala na przeglądanie plików zapisanych w pamięci MM264 oraz na włożonej karcie pamięci microSD. Użytkownik może poruszać się po strukturze katalogów, przeglądać wszystkie pliki, kasować wybrane pliki.