Manta MID001 – Root

Wiele aplikacji działających w systemie Android wymaga praw administratora (ROOT). Wymagania takie mają często bardziej zaawansowane programy zmieniające ustawienia systemowe, aplikacje do archiwizacji danych czy menadżery pamięci i procesów. Standardowo uprawnienia te nie są dostępne dla użytkownika. Prawa roota możemy uzyskać w prosty sposób uruchamiając specjalne aplikacje, które wykorzystując luki w systemie instalują uprawnienia superużytkownika (Superuser).

Aby uzyskać prawa ROOTa na Manta MID001 możemy skorzystać z dwóch aplikacji: Universal Androot lub Z4Root. Aplikacji tych nie znajdziemy jednak w Android Market, należy poszukać ich używając wyszukiwarki internetowej na niezależnych stronach WWW ich twórców.

Obydwie aplikacje pozwalają na uzyskanie praw administratora, jednak po dłuższym używaniu polecić można program Universal Androot. MID001 po skorzystaniu z Z4Root może działać niestabilnie.

Jak uzyskać prawa ROOTa na MID001 korzystając z programu Universal Androot

1. Wyszukujemy i pobieramy z internetu aplikację Universal Androot w postaci pliku z rozszerzeniem apk.

2. Korzystając z systemowego narzędzia ApkInstaller instalujemy program Universal Androot, w systemie powinna pojawić się odpowiednia ikona.

3. Uruchamiamy program Universal Androot. Na ekarnie pojawia się okno programu.

4. Zaznaczamy opcję Soft Root, a następnie wybieramy przycisk Go Root. Następuje działanie programu i po chwili zostają zainstalowane uprwanienia ROOTa. Prawidłowa instalacja uprawnień potwierdzona jest odpowiednim komunikatem.

Od tej chwili mamy uprawnienia ROOTa. Możemy instalować i używać aplikacji wymagających takich uprawnień.

UWAGA! Możliwe jest uzyskanie tylko tymczasowych uprawnień ROOTa, tzw. Soft Root. Prawa administratora aktywne będą do wyłączenia i ponownego włączenia urządzenia lub rozładowania baterii. Taki sposób uzyskania praw administratora nie ingeruje trwale w system i nie powoduje utraty gwarancji.