Manta MID001 – w działaniu

Przyszedł czas na pierwsze uruchomienie naszego Manta MID001.
MID001 włączamy przez dłuższe (około 5 sekund) przytrzymanie przycisku włączenia znajdującego się w górnej, lewej stronie obudowy. Start urządzenia od chwili naciśnięcia przycisku do pojawienia się pulpitu jest dość długi i wynosi około 50 sekund. Na szczęście tak naprawdę włączać urządzenia nie musimy wcale tak często. Po włączeniu może ono bowiem przechodzić w stan uśpienia i ponowne przywołanie aktywnego ekranu jest błyskawiczne. Czas po którym urządzenie przechodzi w stan uśpienia możemy ustawić w Ustawieniach systemu.

 

Ekran urządzenia po uruchomieniu wygląda następująco:

W jego górnej części znajduje się belka informacyjna zawierająca przyciski HOME, regulację głośności, BACK, MENU), ikony połączenia GSM, Wi-Fi oraz zegar.

Na tej belce pojawiają się w razie potrzeby wszelkiego rodzaju komunikaty systemowe.

Przytrzymanie i zsunięcie w dół belki systemowej przywołuje ekran powiadomień.

Z prawej strony ekranu MID001 znajduje się pasek ikon:

Domyślnie do ikon tych przyporządkowane są następujące funkcje:

– przeglądarka internetowa

– przeglądarka zdjęć

– menu aplikacji

– odtwarzacz audio

– odtwarzacz wideo

Użytkownik może samodzielnie definiować funkcje ikon. Może także stworzyć dodatkowe zestawy po 5 ikon i przyporządkować im na przykład uruchamianie ulubionych aplikacji.

Funkcje ikon systemowych i przycisków
włączenie/wyłączenie zasilania, wygaszenie ekranu, włączenie ekranu
lub  przywołanie ekranu głównego, wyjście z aplikacji
lub  cofnięcie się o krok, poprzednia strona (także w przeglądarce WWW)
lub  przywołanie na ekran menu danej aplikacji

 

Podstawowe aplikacje Manta MID001

Po uruchomieniu Manta MID001 i naciśnięciu [menu] pojawia się ekran zawierający ikony aplikacji, które są fabrycznie zainstalowane w pamięci urządzenia.

ApkInstaller Umożliwia instalowanie, zarządzanie i usuwanie programów dostarczanych w postaci plików z rozszerzeniem .apk. Dzieki ApkInstallerowi użytkownik może instalować aplikacje spoza Android Market.
AudioPlayer Jak sama nazwa wskazuje jest to aplikacja umożliwiająca odtwarzanie muzyki w różnych formatach
Budzik Funkcji tego programu chyba nie trzeba tłumaczyć. Zegar z budzikiem, z możliwością ustawienia alarmu o zadanej godzinie i cyklu powtarzania. Oczywiście jak przystało na porządny budzik nie brakuje w nim nawet funkcji drzemki.
Explorer Aplikacja umożliwiająca przeglądanie plików w pamięci urządzenia, na włożonej karcie microSD, czy pamięci USB podłączonej do MID001. Dostępne wszystkie standardowe operacje na plikach: kopiowanie, przenoszenie, usuwanie, zmiana nazwy.
FMT FM Transmitter. Manta MID001 jako jeden z niewielu tego typu urządzeń wyposażona jest we wbudowany transmiter FM, dzięki któremu możliwe jest słuchanie dźwięku (muzyka, dialogi filmowe, dźwięki nawigacji, itp.). Uaktywnienie transmitera FM powoduje wyłączenie wszystkich dźwięków z głośnika, czy słuchawek urządzenia. Do prawidłowego działania transmiter FM wymaga podłączenia do ładowarki.
Global Time Aplikacja wyświetlająca obracający się glob ziemski w różnych strefach czasowych.
GPS Test Program umożliwia sprawdzenie poprawności działania wbudowanego systemu GPS. Po uruchomieniu wyświetla poziom odbieranego sygnału z satelitów nawigacyjnych oraz aktualne współrzędne urządzenia. Ponieważ aplikacja jest pełnoekranowa wyjście z niej możliwe jest tylko poprzez naciśnięcie przycisków BACK lub HOME znajdujących się na obudowie MID001.
Gmail Program pocztowy. Umożliwia korzystanie z poczty Gmail, jej synchronizację z urządzeniem, wyświetlanie powiadomień o nowych wiadomościach, itp. Wymaga konta Gmail.
Internet Przeglądarka internetowa.
Kalendarz Kalendarz, którego zwartość można zsynchronizować z Kalendarzem Google. Wymaga konta Gmail.
Kalkulator Chyba nie trzeba wyjaśniać do czego służy. Umożliwia zarówno proste, jak i nieco bardziej złożone obliczenia. Zaawansowane funkcje dostępne po naciśnięciu MENU.
Latitude Współrzędne Google. Aplikacja umożliwiająca sprawdzanie gdzie znajdują się znajomi użytkownika, wyświetlanie własnej lokalizacji itp. Wymaga konta Gmail oraz dostępu do Internetu. Dane lokalizacyjne pobierane są z systemu GPS oraz z Wi-Fi.
Maps Mapy Google. Apliacja umożliwiająca przeglądanie map, wyszukiwanie adresów, lokalizacji, ciekawych miejsc, bankomatów itp. Wymaga połączenia z Internetem. Do ustalania własnej lokalizacji wymaga konta Gmail.
Market Android Market. Aplikacja umożliwiając pobieranie i kupowanie programów działających w systemie Android, w który wyposażone jest urządzenie Manta MID001. Umożliwia przeglądanie aplikacji do zainstalowania, wyszukiwanie ich, przeglądanie już zainstalowanych aplikacji, pobieranie aktualizacji programów. Wymaga konta Gmail oraz podłączenia do Internetu.
Navigation Nawigacja działająca w oparciu o Mapy Google. Prosta nawigacja korzystająca z map Google. Pozwala na wytyczanie tras samochodowych oraz pieszych. Automatycznie pobiera z Internetu mapę oraz komunikaty dźwiękowe. Do pracy wymaga połączenia z Internetem (mapy pobierane są na bieżąco).
Photos Przeglądarka zdjęć. Umożliwia przeglądanie zdjęć oraz proste operacje edycyjne na wyświetlanych zdjęciach, takie jak obracanie, przycinanie.
Places Miejsca. Kolejna aplikacja ze stajni Google. Umożliwia wyszukiwanie miejsc takich jak: restauracje, kawiarnie, puby, hotele, atrakcje, bankomaty, stacje paliw. Wyświetlanie informacji o znalezionych miejscach oraz pokazywane ich lokalizacji na mapie.
Poczta. Program pocztowy. Pozwala na wysyłanie i odbieranie wiadomości e-mail z dowolnego konta pocztowego. Obsługuje wiele skrzynek pocztowych oraz protokoły POP, IMAP.
QQLive Skrót do strony QQ (język chiński)
Rejstrator Dźwięku Urządzenie Manta MID001 ma wbudowany mikrofon. Może więc zastąpić dyktafon. Wbudowany program Rejestrator Dźwięku umożliwia nagrywanie dźwięku i zapisywanie go w postaci plików .3gpp.
RMaps Aplikacja umożliwiająca przeglądanie wiele rodzajów map, zarówno online (wymagających połączenia z internetem) jak i offline (do pobrania na urządzenie). Program umożliwiaj korzystanie z Yandex Map, Google Map, Mapnik, Bing Map i wielu innych.
Shelves Czytnik e-booków. Program pozwala na czytanie książek elektronicznych w wielu popularnych formatach.
Talk Komunikator Google Talk, dzięki któremu możemy „rozmawiać” z użytkownikami poczty Gmail, oraz innymi osobami korzystającymi z Jabber/XMPP. Wymaga konta Gmail, podłączenia do Internetu.
Ustawienia Wybranie tej ikony powoduje przejście do konfiguracji wszystkich ustawień systemowych urządzenia Manta MID001, konfiguracji sieci, dźwięku, lokalizcji, aplikacji, itp.
VideoPlayer Prosty odtwarzacz wideo. Umożliwia wyświetlanie filmów w podstawowych formatach.
YouTube Odtwarzacze klipów YouTube. Manta MID001 wyposażona jest fabrycznie w aż dwa programy umożliwiające oglądanie klipów wideo z serwisu YouTube. W razie problemów z odtworzeniem materiału wideo w jednym programie, użytkownik ma możliwość skorzystania z konkurencyjnego.