Autor Wątek: Tablet Manta MID7802 - problem z pamięciami wbudowanymi  (Przeczytany 10636 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kylevessPL

• Hero Member
  • kylevessPL - impossible becoming possible!
    • Status GG
    • Mój stan Skype
    • Profil na xda
Odp: Tablet Manta MID7802 - problem z pamięciami wbudowanymi
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 25, 2014, 07:45:12 »
Jeśli tak, to proszę o przerobienie go w taki sposób, aby mógłby być flashowany tym TOOLem, bo ludzie czekają :)
kylevessPL - impossible becoming possible!
Moja strona WWW: http://adf.ly/rUP4U
AndroGeek
Mój profil xda - http://forum.xda-developers.com/member.php?u=4807387
Mój smartfon - Samsung Galaxy Trend Lite/Fresh S7390
Moje taby - Manta MID08S, Manta MID9701

prozor

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 07, 2014, 09:37:24 »
Ok, zamiast kombinować z podziałem pamięci (aczkolwiek to jest wkurzające, że producenci tak debilnie dzielą pamięć - w końcu i tak dodaje się kartę SD!!!), wystarczy zainstalować program Link2SD (dostępne w google play) - polecam wersję dodatkowo płatną (po zainstalowaniu podstawowej), jakieś 6 zł chyba, ale nie koniecznie - płatna wprowadza pewne ułatwienia i pozwala dodatkowo przesunąć na pamięć zewnętrzną dodatkowe dane.

O ile pamiętam, root wymagany. Dla MID7802 mam obecnie zainstalowanych programów ponad 2,5GB i wolnego miejsca w pamięci danych jakieś 314 MB (zajęte 190 MB). Brzmi zachęcająco, prawda?

Krótka instrukcja:
1. Kartę SD należy podzielić na 2 partycje podstawowe: pierwsza FAT(32), druga ext2, ext3, ext4 or f2fs - (polecam f2fs lub ext4) ważne z uwagi na prawa dostępu (na fat cokolwiek będzie miało dostęp do czegokolwiek bez udzielonych uprawnień). Jeśli druga partycja będzie FAT(32), to Link2SD Plus nie przeniesie prywatnych danych, a to czasami trochę miejsca potrafi zająć, w przypadku tak małej ilości pamięci danych, każdy kB jest na wagę złota ;-). Podział karty wykonać na PC (np. linux - dowolna dystrybucja, nawet live, ewentualnie jakiś program partycjonujący pod win), ewentualnie można spróbować Android Partition Tool (tylko uwaga, żeby czegoś nie zepsuć ;-)). W przypadku np. karty 16GB (do dyspozycji jest nieco ponad 14GB) chyba warto podzielić kartę na pół, ale to już wg uznania. Raczej nie przeznaczać mniej niż 4GB na dane (druga partycja), prędzej czy później to i tak się wypełni...

2. Zainstalować Link2SD. Aha, po zainstalowaniu wersji Plus czasami trzeba zrestartować urządzenie. Po uruchomieniu program zapyta, jaki jest system plików drugiej partycji. Wybrać właściwy (jeśli utworzono ext4 to taki, jeśli f2fs to taki itd.) Jeśli ktoś zdecydował się dokupić wersję plus (6 zł? warto! - nawet jako nagrodę za to co programik umożliwia) pozaznaczać:
- Przenieś biblioteki przy starcie urządzenia
- Przenieś pliki dex [...]
- czyszczenie cache - opcjonalnie, np. powyżej 400MB, również na karcie SC, automat co dzień, tydzień (co godzinę - do wyboru do koloru), bez powiadomień (bo i po co), lista wykluczeń: dla jakich programów nie czyścić cache. Z drugiej strony cache jest dość duże i częste czyszczenie nie ma sensu, podobnie jak chyba nie ma sensu automatyczne czyszczenie cache na SD (można to wyczyścić ręcznie, o ile taka potrzeba będzie).
- Najważniejsze: Automatyczne przenoszenie.
- Ustawienia automatycznego przenoszenia: zaznaczyć wszystko (jeśli wersja Plus, to również dane pamięci wewnętrznej)
- Powiadomienia o automatycznym przeniesieniu - warto zaznaczyć, żeby nie uruchamiać programu przed jego przeniesieniem.
Ustawienia systemowego APP2SD - niektóre programy przy instalacji z automatu instalują się z użyciem APP2SD (np. niektóre gierki) i nie należy ich przenosić na Link2SD, bo nie będą działać! Jednak warto sprawdzić, czy nie można czegoś dodatkowo z takiego programu przenieść na link2sd (np. dane).
- Ustawienia sys APP2SD: lokalizacja instalowania: Auto (zależne od ustawienia w preferencjach sterowania - jeśli jest wybrana pamięć wewnętrzna (szybsza) to będzie instalowane na nią.
- Powiadomienia App2SD: to można wyłączyć, bo i tak z automatu będzie przenoszone, czyli po co ma nam głowę jeszcze powiadamianiem zawracać...

Dodatkowo w "Stan pamięci" można sobie zobaczyć jak jest użyta pamięć wewnętrzna, karta SD (wewnętrzna - zajęte 3,2 GB - głównie dane gierek dla dziecka), karta SD (zewnętrzna - pierwsza partycja), 2 partycja karty SD (/data/sdext2) - u mnie aktualnie z 7,22 GB zajęte 3,28 GB, systemowe (/system) i Cache (aż 503 MB na to przeznaczyli, u mnie teraz tylko 10,5 MB zajętego - no ale bez karty SD taka ilość ma sens).

Po wybraniu z menu "więcej" można wybrać np. "przenieś ponownie wszystkie pliki aplikacji" - przydatne, jeśli już coś było instalowane w pamięci /data - podobnie z przeniesieniem plików bibliotek i dalvik-cache. Ewentualnie można sobie wyczyścić ręcznie: drugą partycję (jesli coś tam było np. przeniesiona karta ze starego urządzenia), dalvik-cache i cache aplikacji. Jest jeszcze opcja "Uruchom" pozwalająca wyłączyć urządzenie,  szybko zrestartować, uruchomić (w normalnym trybie), uruchomić w trybie Recovery i uruchomić w trybie Bootloader.

Ręczne przeniesienie to oczywiście tapnięcie i wybór opcji: albo przeniesienie APP2SD (w mojej XperiiS nie mam innego wyjścia), albo Link2SD (lepsze). Dodatkowo jest jeszcze możliwość dłuższego przytrzymania palucha na aplikacji (lista) i wybór jednej z wielu opcji np. przekonwertowania na aplikację systemową, czyli zapisanie na partycję /system (tyko uwaga - ma to ograniczoną pojemność!).

Oczywiście program działa praktycznie na każdym urządzeniu od 2.2 w górę, choć chyba sama idea link2sd pochodzi jeszcze z wcześniejszych wersji androida - to kiedyś był jedyny sposób na przeniesienie aplikacji w inne miejsce: czyli przenieść na inną partycję i zalinkować do przeniesionej aplikacji w partycji danych.

Nie muszę chyba nadmieniać, że instalowanie widżetów itp. ma sens jedynie w pamięci wewnętrznej (/data), teoretycznie nie można przenosić na pamięć zewnętrzną, link2sd cudów aż takich nie robi, montowanie SD odbywa się dość późno i widżety powinny być instalowane w pamięci wewnętrznej. Z drugiej strony, nawet program uruchamiający miałem zainstalowany przez link2sd (Go Launcher EX, ale inne też próbowałem z identycznym skutkiem) i też działał bez problemów - jedynie to, że pamięć wewnętrzna jest nieco szybsza (o jakieś 2 MB/s przy zapisie i 14 MB/s przy odczycie - tylnej części ciała nie urywa i tak, widać że pamięci dość wolne - budżetowe) predysponuje akurat wykorzystanie tej pamięci do programów, które mają uruchamiać się szybciej (i np. wraz ze startem systemu - warto pomyśleć, czy nie przekonwertować takich aplikacji na systemowe - tylko jak z aktualizacją będzie to nie wiem).

Podłączenie do PC nie spowoduje odmontowania sdext2, system odmontuje tylko pierwszą partycję karty, dlatego warto tam trzymać zdjęcia, muzykę itp. a drugą partycję przeznaczyć tylko na rozszerzenie pamięci danych.

Chyba wszystko - powodzenia.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 08, 2014, 12:37:06 wysłana przez prozor »

lopez89

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 07, 2014, 23:15:22 »
Już dawno w ten sposób używam tego tabletu, ale nie do końca zdaje to egzamin.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wgranie romu z odpowiednio podzielonymi pamięciami.
Natomiast powoli widać, że wątki tętnią co raz to większym życiem co cieszy mnie, że nie jestem sam, a admin widać, że coś powoli rusza i działa z tym romem co jest pozytywne i być może doczekamy się zmiany w naszych tabletach.

vilija

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 05, 2015, 00:58:37 »
Witam.

Możesz zainstalować program DS App2SD Lite.
Musisz  mieć root'a (poradnik: http://www.manta.info.pl/forum/mid9701/(poradnik)-mid-9701-root/).

Potem  można przenosić programy na pamięć zewnętrzną (drugą pamięć wbudowaną), która ma 5,4GB.
Udało mi się przenieść Youtube,Gmail i inni, który nie moge przenieść APP2SD.

lopez89

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 16, 2015, 17:48:33 »
(...) no i tak, hmmm jak temat siadł tak siedzi.

Jako były użytkownik swojej Manty ciesze się, że już nim nie jestem.
Dla użytkowników, którzy nieszczęśliwie borykają się z problemem pamięci oraz posiadają jeszcze aktualną gwarancję na produkt radzę tylko jedno reklamować towar na niezgodność towaru z umową.

Główne powody:
(-) brak odpowiedniego podziału przestrzeni pamięci wewnętrznej dla systemu android
(-) brak oferowanej pamięci wbudowanej na dane multimedialne
(-) brak wystarczającej pojemności pamięci wewnętrznej, aby pobrać i zainstalować większą aplikację ze sklepu Google (play) jak np. Automapa lub TomTomEuropa
(-) brak zainstalowanej mapy map oraz dokumentów otrzymania licencji na oferowaną apk
(-) bardzo szybko uszkodzone gniazdo ładujące microUSB

Na moje szczęście sklep RTV EURO AGD, potraktował mnie jak klienta. Podane usterki zarekomendował, a
firma Manta przyznała się do swoich błędów i miałem do wyboru zwrot gotówki lub wybór innego tabletu
w takiej samej cenie lub dopłaty z mojej strony w przypadku gdybym wybrał droży.

Powiem szczerze nie polecam kupowania typowych niższych klas produktów, które w krótkim czasie okazują
się z byt problematyczne. Niestety firma Manta, właśnie takiej klasy sprzęt zamawia z chin i nie wkłada żadnej
kwoty swoich innowacji w aktualizację fw lub lepszego podzespołu gniazd wejścia i wyjścia. Za niewiele większe
pieniądze może kupić kolejnego chińczyka firmy Lenovo i otrzymać lepsze wykonanie sprzętu.

Miałem dwa tablety tej marki, oba w przeciągu miesiąca nie wytrzymały próby czasowej,
A były użytkowane normalnie, tzn. noszone w etui, ładowane kiedy tego potrzebowały,
obchodziłem z tym sprzętem jak z jajkiem. Ale niestety szybko zawiodły.

livekupeks

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 20, 2017, 20:33:47 »
Ja tam każdorazowo byłem zadowolony z manty.
Polecam z czystym sumieniem moją firmę wynajem samochodów poznań.

abihsoTBPL

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 15, 2017, 12:48:11 »
Mam pytanie i prośbę. Czy miał by ktoś udostępnić oryginalny plik vold.fstab i ew z .nand. Tak nakielbasilem ze nawet karty sd nie widzi. Support Manty mnie totalnie olal.