Autor Wątek: MID001 jako chartplotter na jachcie  (Przeczytany 4111 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mrowa

• Newbie
  • *
MID001 jako chartplotter na jachcie
« dnia: Wrzesień 29, 2012, 18:17:38 »
Witam wszystkich (a zwłaszcza Admina)!

Założyłem nowy wątek - bo takiego nie znalazłem.
Kupiłem tablecik z przeznaczeniem na chartplotter do małego jachtu morskiego. Chciałem postawić na nim Navionics-a w wersji mini używanego przeze mnie od kilku lat na NOKII z symbianem. Niestety brak modułu telefonicznego uniemożliwił to rozwiązanie. Znalazłem bezpłatną aplikacje do map rastrowych (MARINE NAVIGATOR LITE). Trochę było kłopotu z mapami rastrowymi, ale drogą wymiany z kolegami zgromadziłem potrzebne mi mapy (nie wymieniam się nimi przez sieć).

Urządzenie dostało dedykowany uchwyt (na załączonym zdjęciu - to pod spodem to sonar).

Działało świetnie przez całe wakacje. "Ubrane" w folię przetrwało niejeden deszcz, a nawet krótkotrwały huragan. Dodatkowo, dzięki aplikacji do GPS służyło jako prędkościomierz i kompas cyfrowy. Oczywiście pełne słońce utrudniało widoczność - ale tego się spodziewałem.
W portach (jeśli był WiFi) sprawdzaliśmy pocztę, prognozy pogody i bawiliśmy się grami.
MID001 okazał się świetnym zakupem.

Dziś padło softwarowo. Już działa (dzięki Panie Jerzy za opis RECOVERY).

Przy okazji pytanie?
Czy warto aktualizować firmware do 2.2.1 ?
Na forum znalazłem pewne wątpliwości, ale mało pochwał. W tej chwili i tak straciłem wszystko, co miałem, więc to bardzo dobry moment na takie działania.

Pozdrawiam :)
Krzysztof Mrowicki
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 29, 2012, 18:51:46 wysłana przez mrowa »

mtuz

• Newbie
  • *
Odp: MID001 jako chartplotter na jachcie
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 30, 2012, 09:27:40 »
Szanowny Kolego!

Przede wszystkim gratuluję tak ciekawego wykorzystania tabletu - Twój pomysł robi wrażenie.
Odpowiadając zaś na Twoją wątpliwość - nie polecam uaktualnienia. Może jest to tylko moje odczucie, ale urządzenie nie zaczęło działać szybciej, nie uruchomiłem też aplikacji, które nie działały wcześniej. Osobiście korzystam z "odchodzonej" wersji firmware udostępnionej tu na forum i bardzo ją sobie chwalę (nie złoszczą mnie programy, których nie potrzebuję, a wydajność jest satysfakcjonująca).

Manta Team 2017

• Administrator
  • Hero Member
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 30, 2012, 12:33:55 »
Też gratuluję pomysłu. Co do firmware. Aktualizacja do 2.2.1 była dla osób którym przestał działać market i dla odświeżenia systemu. Niestrty trochę naprawiła, trochę zepsuła. W jakiś sposób zmienione zostało przygotowanie obrazów i nie da się ich rozpakować standardowymi narzędziami, w związku z tym nie dało się zrobić wersji odchudzonej i z rootem.

Przy okazji sugeruję wysłać powyższą fotkę z opisem na konkurs@manta.com.pl
duża szansa na wygranie biletów na mecz Legia - Wisła :)

mrowa

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 30, 2012, 14:04:04 »
Dziękuję Kolegom za dobre słowo.

Panie Jerzy, konkurs zostawię prawdziwym kibicom Legii i Wisły - dla nich to na pewno gratka!

Co do odchudzonego systemu - dziękuję za podpowiedź. Zainstalowałem po chwili cierpliwości system z http://www.manta.info.pl/pliki/MID001_system_diet.zip i odtwarzam stan tabletu.

Gdyby kogoś interesował temat "morski" to mam dalsze plany, w niedługim czasie nabędę modem telefoniczny (w zasadzie do laptopa, ale postaram się nabyć model  z listy sprawdzonych z MID001) i ponowię próby instalacji oprogramowania wektorowego.

Pozdrawiam                  /|\
                                /  | \         
Krzysztof Mrowicki   ~[~~~/~

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 30, 2012, 15:48:01 wysłana przez mrowa, Reason: Zmiana stanu »

mrowa

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 29, 2012, 12:14:52 »
Modem 3G zainstalowany (Huawei E169 z Play, po zdjęciu SIM-locka), działa (z Aero2 prędkość dla tabletu wystarczająca).
Żeby nie wyłamywać gniazda USB przywiązałem modem do zatrzasku mocowania na szybę. Sprawdza się :)

Niestety, oprogramowanie wektorowe nadal nie rusza.
Podejrzewam jakieś braki w specyfikacji urządzenia.
Choć jeszcze pewnych rozwiązań popróbuję, i dam znać, gdyby był sukces.

BTW - minął dopiero roku używania, a naklejka gwarancyjna już prawie wytarta do zera. Ciekawe, co na to serwis gwarancyjny (choć mam nadzieję, że nie będzie potrzeby)?

Pozdrawiam
K. Mrowicki

Manta Team 2017

• Administrator
  • Hero Member
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 29, 2012, 13:02:03 »
Jeśli nie będzie śladów ingerencji i uszkodzeń mechanicznych to z gwarancją nawet po zdarciu naklejki nie powinno być problemów.
Niestety wydajność MID001 już nie powala i może dlatego problemy z programami.
Może warto zainteresować się modelem MID12, albo jak się uda kupić tanio od kogoś używanego MID07 (model wyprzedany więc w sklepach trudno)
MID07 - GPS, 3G, procesor Samsunga.

mrowa

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 29, 2012, 13:54:11 »
Pan jak zwykle na stanowisku :)

Właśnie przejrzałem specyfikację MID 07 - faktycznie interesująca. To już pełne urządzenie dzięki modułowi 3G. Cena też interesująca. Ciekawe, jak jest jasność ekranu/ widoczność w słońcu.
Ale zaraz sobie pomyślałem, że do mojego głównego zadania - nawigacji na jachcie sprawdza się MID 001. Ponadto MID 07 będzie pobierał (najprawdopodobniej) blisko dwukrotnie więcej prądu. A na moim jachcie bilans energetyczny jest mocno napięty:).

Ale kto wie??

Jak zawsze jest "coś za coś".
Pozdrawiam
K. Mrowicki

Lukeps

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 27, 2019, 14:50:43 »
Kupiłem tablecik z przeznaczeniem na chartplotter do małego jachtu morskiego.

Też miałem. Świetnie wygląda:) Wiem, że w firmie lik czarter też mieli z 5 lat temu ten sam model.