Autor Wątek: Manta a inne budżetowe marki telewizorów  (Przeczytany 470 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Arkady1964

• Hero Member
Odp: Manta a inne budżetowe marki telewizorów
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 07, 2019, 22:49:01 »
Obecnie są produkowane trzy typy matryc VA, IPS i najnowsze OLED (telewizory z matrycą OLED, jako nowa technologia stosowane są na dzień dzisiejszy  tylko w droższych telewizorach).

Matryca VA lub IPS może być wyprodukowana przez jedną z wielu firm,  np:

1. Matryce VA produkuje: AU Optronics, ChiMeil/Innolux, Samsung, Sharp.  Matryce VA są najbardziej powszechne,  matryce VA charakteryzują się mało intensywnymi kolorami, jakby trochę wyblakłe. Oczywiście elektronicznie można to zredukować ale rośnie wtedy cena telewizora. (...)

Jak już to w 43 calach Manta stosuje matryce AUO lub od CSOT.  AU Optronics (AUO) to firma powstała w 2001 roku, poprzez połączenie Acer Display Technology (dawna firma AUO założona w 1996 roku) i Unipac Optoelectronics Corporation by BenQ Electronics. W 2006 roku firma połączyła się z przedsiębiorstwem Quanta Display Inc. i stała się wiodącym producentem wyświetlaczy LCD TFT w rozmiarach od 1,2 do 85 cali.

Matrycę produkowane przez LG tzn. IPS tak jak pisałem były przez Mantę stosowane sporadycznie.

Obecnie Manta raczej stosuje matrycę VA produkowane przez Samsunga, Sharpa, AUO tj. AU Optronics, CSOT.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 08, 2019, 09:00:19 wysłana przez Arkady1964 »

Arkady1964

• Hero Member
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 08, 2019, 05:40:09 »
Jeszcze jedna istotna, sprawa Manta w swoich informatorach pisze, że używa matryc LCD TFT.  Informacja ta nie mówi nic konkretnie o rodzaju matrycy, ponieważ IPS i różne odmiany VA są matrycami LCD TFT...

Rodzaje matryc LCD TFT obecnie stosowanych w wyświetlaczach ciekłokrystalicznych   

IPS (in-plane switching)
VA (vertical alignment)

Matrycę VA w kilku odmianach  są masowo produkowane na Dalekim Wschodzie np. matryce MVA, PVA, HVA, SVA.

Najtańsze są produkowane w dużych ilościach w Chinach matryce VA i te zalewają rynek. Warto zauważyć, że matryce VA są bardzo różnej jakości. Obok bardzo przeciętnych (brak bieli, niska jasność) są też znakomite np.  produkcji Samsunga matryca SVA.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 08, 2019, 08:50:46 wysłana przez Arkady1964 »

Arkady1964

• Hero Member
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 08, 2019, 07:06:09 »
Natomiast jeżeli matryca jest RGBW to raczej to będzie IPS od LG w takim razie?
Pozatym ten TV ma 43 cale, i jak widać z tabelki na poniższej stronie panele 43 cale w rozdzielczości 4K robi tylko LG.
http://www.tvtest.pl/kto-produkuje-wyswietlacze-do-telewizorow/
(...)

Nie tylko LG robi.   Matryce 43 całe w rozdzielczości 4K  (UHD) robi też  AUO i CSOT.

Prawdopodobnie np. w tym 43 calowym modelu Manty 43lun58k jest matryca AU Optronics (AUO):

https://manta.com.pl/product/43lun58k/

Może też być matryca  43 cale 4K (UHD) od CSOT (China Star Optoelectronics Technology, zwana także Shenzhen Huaxing Photoelectric Technology),  nie ujęta w tabelce (rubryka 4K) do której link zamieściłeś:

http://m.panelook.com/ST4251D01-3_CSOT_43_CELL_overview_39323.html

http://m.panelook.com/ST4251D01-3_CSOT_43_CELL_parameter_39323.html

Co do samych matryc AUO i CSOT, pomimo, że są produkcji chińskiej to z pewnością są to przyzwoite matryce.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 08, 2019, 11:58:00 wysłana przez Arkady1964 »

maeti

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 08, 2019, 13:00:11 »
Tylko, że ten panel który podałeśma układ pikseli RGB, a w kilku miejscach piszą o układzie pikseli RGBW, który zazwyczaj można znaleźć w panelach od LG.

Arkady1964

• Hero Member
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 08, 2019, 13:23:09 »
Jaka jest matryca VA czy IPS bardzo łatwo sprawdzić manualnie, poniżej info:

http://www.manta.info.pl/forum/led94901s-emperor-android-tv/test-jak-rozpoznac-matryce-va/

Sprawdzając wyżej wymienioną metodą 43 calowy model Manty 43lun58k wychodzi na to, że jest tam matryca VA. Telewizor Manta 43LUN58K tworzony jest z komponentów pochodzących od najkorzystniejszych światowych producentów podzespołów elektronicznych. Matryce IPS nie są tanie, dlatego  Manta jak większość producentów telewizorów na świecie ostatnio stosuje głównie matryce VA. Co nie zmienia faktu, że obecnie znacząco wzrasta produkcja i sprzedaż telewizorów OLED i QLED, ale dalej telewizory z tymi najnowszymi matrycami są dość drogie.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 08, 2019, 14:18:36 wysłana przez Arkady1964 »

maeti

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 08, 2019, 19:25:43 »
Sprawdzając wyżej wymienioną metodą 43 calowy model Manty 43lun58k wychodzi na to, że jest tam matryca VA. Telewizor Manta 43LUN58K tworzony jest z komponentów pochodzących od najkorzystniejszych światowych producentów podzespołów elektronicznych.

Znaczy sprawdzałeś to osobiscie? Bo ja to robiłem przed momentem znaczy jeździłem palcem jak na tym filmie z YouTube z dociskiem i bez i żadnej takiej smugi nie widać jak była na tym filmie. To mam po tym wnioskować, że to jest IPS?

Arkady1964

• Hero Member
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 08, 2019, 19:37:40 »
Robiłem to, ale na szybkiego w sklepie, przed zakupem dla znajomego. Pod koniec września będę u niego w domu to sprawdzę dokładnie, ten telewizor to Manta 43LUN58K.  Moja Manta 94901S ma na 100% matrycę VA.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 08, 2019, 20:16:40 wysłana przez Arkady1964 »

Arkady1964

• Hero Member
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 08, 2019, 19:57:19 »
(...) robiłem przed momentem znaczy jeździłem palcem jak na tym filmie z YouTube z dociskiem i bez i żadnej takiej smugi nie widać jak była na tym filmie. To mam po tym wnioskować, że to jest IPS?   

Tak, jeżeli to zrobiłeś na bardzo jasnym tle, wielokrotnie i nie ma smug, jest to matryca IPS.  Matryc OLED lub QOLED Manta nie stosuje w swoich telewizorach, wynika z tego jednoznacznie, że w tym przypadku  zastosowali matrycę IPS.

Na tym filmie z YouTube z lekkim dociskiem palcem jest jasne tło na matrycy, ja na swojej Mancie  sprawdzałem na niebieskim tle (na jednym z wejść HDMI, gdzie nie załączyłem wcześniej przed testem sygnału).  Słabiej, ale też widać, że umnie jest matryca VA (49 calowy telewizor Manta LED94901S).

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 08, 2019, 20:15:17 wysłana przez Arkady1964 »

maeti

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 08, 2019, 22:05:38 »
Ogólnie matryca jest spoko, tylko jakieś te kolory głównie żółty bardzo wchodzi w pomarańcz i trochę takie niebieskawe w porównaniu do matrycy laptopa (mam w laptopie IPS w Full HD).

Arkady1964

• Hero Member
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 09, 2019, 06:03:22 »
W przypadku matryc IPS i VA ogromną rolę odgrywa zastosowana elektronika sterująca matrycą i ona ostatecznie decyduje o tym jak "odwzorowany" jest obraz.

Mam pytanie, który dokładnie model Manty o wielkości 43 cale posiadasz?  Manta produkuje kilka modeli 43 całe, jakie oznaczenie ma Twój model?

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 09, 2019, 06:07:29 wysłana przez Arkady1964 »

maeti

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 09, 2019, 11:00:30 »

43LUN58K, kupiony jak był za 699 zł.

Arkady1964

• Hero Member
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 09, 2019, 12:10:12 »
Będę miał do tego modelu dostęp pod koniec tego miesiąca.  Przy okazji sprawdzę dokładniej jaką ma matrycę.

Manta 43LUN58K jest bez Androida, ale ma 4 wejścia HDMI. W sklepach jest w cenie 800 - 1100 złotych.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 09, 2019, 19:59:26 wysłana przez Arkady1964 »

Mkmesser

• Full Member
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 10, 2019, 17:11:15 »
Właśnie kupiłem bardzo budżetowego TCL i mogę porównać go do Manty 94801s, która zakończyła swój żywot.W TCL obraz wyraźnie lepszy(choć Manta pod tym względem nie była zła), znacznie więcej możliwości ustawień, 3 HDMI 2.0 b i hdpc 2.2, wreszcie YouTube i Netflix w 4k i wisienką jest brak cloudingu i brandingu(macie przed oczami te wredne pionowe i poziome paski?). Plus dla Manty to lepsze głośniki.Smart w TCL i pseudo Android w Mancie równie badziewie.Na koniec piloty.W TCL podobnie jak kiedyś w Sharpie jest bardzo dobry radiowy.Mantowy to sami wiecie jakie to barachło.Co będzie dalej to pożywiom i uwidim czy jakoś tak.

Arkady1964

• Hero Member
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 10, 2019, 20:51:04 »
TCL robi całkiem przyzwoite telewizory, obecnie jak wchodzą Oledy ceny telewizorów opartych na matrycach VA i IPS do tego z niezłą elektroniką o dużych przekątnych ekranu bardzo mocno staniały. Manta 94801S oraz 94901S są to telewizory sprzed 2 - 3 lat, wtedy były inne ceny...  Co do pilota tych Mant, faktycznie wysiadają przyciski, u mnie już prawie połowa nie działa, musiałem podłączyć drugiego pilota pod USB tzw. "air mouse" aby sterować telewizorem.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 10, 2019, 21:17:40 wysłana przez Arkady1964 »

Arkady1964

• Hero Member
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 14, 2019, 13:10:04 »

43LUN58K, kupiony jak był za 699 zł. 

Miałem okazję przed chwilą dokładniej sprawdzić jaką ma matrycę ten 43 calowy model Manty tj. Manta 43LUN58Kwygląda na to, że jest to matryca IPS produkcji LG.

Do tego patrzyłem z boku pod szerokim kątem,  jest bardzo dobra widoczność, to dodatkowo potwierdza zastosowanie w tym modelu Manty matrycy LG.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 14, 2019, 13:21:56 wysłana przez Arkady1964 »