Autor Wątek: Info! Przyspieszony obraz na telewizorze LED, jak wyłączyć efekt opery mydlanej.  (Przeczytany 1421 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Arkady1964

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 1250
  • Zobacz profil
"Przyspieszony obraz na telewizorze LCD/LED - jak wyłączyć efekt opery mydlanej

Masz nowy telewizor LCD/LED, ale kiepsko ogląda Ci się na nim filmy? Są one jakby przyspieszone i robią wrażenie nagranych amatorskimi kamerami? Materiał filmowy wygląda podobnie, jak seriale telewizyjne? To tzw. efekt opery mydlanej. Zobacz, z czego wynika i jak to wyłączyć.

Jak wyłączyć efekt opery mydlanej

Efekt opery mydlanej występuje w nowych telewizorach, dziś już praktycznie we wszystkich modelach. Jest to wrażenie, że obraz wyświetlany na telewizorze jest sztucznie przyśpieszony, jakby na siłę "upłynniony". Wielu osobom to przeszkadza, gdyż film nagle zaczyna wyglądać tak, jakby był nagrany amatorską kamerą lub był przedstawieniem w teatrze. Brak tu tzw. kinowości. Wszystko się rozchodzi o liczbę klatek na sekundę i sztuczne jej podbijanie przez nowe telewizory za pomocą tzw. interpolacji klatek, czyli wygładzania ruchu poprzez dodawanie sztucznych klatek.

Czym dokładnie jest efekt opery mydlanej?

To dość śmieszna nazwa, ale ma swoje podstawy w historii kinematografii. Jak wspomniałem, efekt opery mydlanej jest związany z liczbą klatek na sekundę, a dokładnie z ich sztucznym zwiększaniem poprzez nowe telewizory w celu zwiększenia płynności obrazu. Na pozór zasada wydaje się prosta - im więcej klatek na sekundę, tym obraz na ekranie jest płynniejszy i przyjemniejszy do oglądania. Niby tak, ale jednak nie do końca tak to działa w praktyce...

Wszystkie produkcje kinowe są od dziesiątek lat kręcone w standardzie, który wynosi 24 klatki na sekundę. Czasem możemy trafić na filmy nagrane w 29 klatkach na sekundę. Od lat przyzwyczailiśmy się do takiego poziomu płynności przy produkcjach filmowych i ten poziom płynności obrazu bezpośrednio kojarzy nam się z tzw. "kinowością".

Jednocześnie od wielu lat wszelkiego rodzaju seriale czy opery mydlane kręcone były w 60 klatkach na sekundę z przeplotem, czyli obraz był znacznie płynniejszy, a ruchy aktorów bardziej zgodne z tym, co sami widzimy naszymi oczami na żywo. Jednak taki obraz już nie jest dla nas kinowy i "bajerancki". Jest po prostu zbyt teatralny, a w wysokobudżetowych produkcjach sprawia, że wydają się nam one nagrane amatorską kamerą.

Jak się mają opery mydlane do filmów? Otóż w nowych telewizorach, które w reklamach przedstawiane są jako obsługujące częstotliwości odświeżania 100Hz czy 200Hz, dochodzi do sztucznego podbijania klatek na sekundę w celu zwiększenia płynności. Jest to funkcja interpolacji klatek i działa na zasadzie sztucznego generowania klatek pośredniczących. W praktyce film, który jest nagrany oryginalnie w 24 klatkach na sekundę, wyświetla nam się na ekranie w znacznie większej ilości klatek, przez co dochodzi do sztucznego zwiększenia płynności i zbliżenia go do tego, jak są nagrywane seriale czy opery mydlane. Dla wielu osób jest to efekt nieprzyjemny, który potrafi kompletnie zniszczyć sceny walki czy efekty specjalne. Na szczęście można to wyłączyć!

Jak wyłączyć efekt opery mydlanej w telewizorach?

To już zależy od tego, jaki mamy model telewizora, gdyż w każdym z nich opcja ta może być ukryta pod inną nazwą. Technologia odpowiedzialna za ten efekt jest w gruncie rzeczy taka sama, ale różni producenci używają różnych nazw - w opcjach naszego telewizora musimy znaleźć ustawienie o nazwie typu "MotionFlow", "Auto Motion", "Smooth Motion", "TruMotion", "200Hz/100Hz Motion Plus" czy "Clear Frame".
(...)
 
Istnieje  sposób na wyłączenie efektu opery mydlanej. Praktycznie wszystkie telewizory posiadają gotowe tryby obrazu, czyli gotowe zestawy ustawień pod konkretne zastosowanie. Mogą to być np. tryby Standardowy, Żywy, Sport, Kino oraz... Gra. Ten ostatni tryb jest tym, co nas interesuje.

Tryb gry wyłącza wszystkie dodatkowe ulepszenia obrazu

Tryb "Gra" przeznaczony jest, jak nazwa mówi, do gier konsolowych. W tym trybie wyłączane są wszystkie sztuczne ulepszenia obrazu, aby gry wyglądały naturalnie, a liczba klatek na sekundę była zgodna z tym, co gra / konsola do gier oferuje. Bez problemu możemy uaktywnić ten tryb do oglądania filmów - wyłączone zostaną wszelkie sztuczne wyostrzenia, podbicia kolorów, przyspieszenia, wygładzanie ruchu i inne podobne rzeczy. Wtedy otrzymamy naturalny, oryginalny obraz, zgodny z tym, co film oferuje. Osobiście uważam, że w tym trybie filmy wyglądają najlepiej, ale jest to kwestia gustu. Wystarczy ten tryb wybrać, a telewizor automatycznie dostosuje wszystkie ustawienia.

Podsumowując, na wyłączenie efektu opery mydlanej mamy  metody,  po prostu ustawić telewizor do trybu gry, gdzie efekty te są wyłączane automatycznie. Dzięki temu liczba klatek w filmie będzie zgodna z tym, co materiał wideo oferuje oryginalnie."

Autor  Błażej Starosta
  Źródło,  link:

https://www.download.net.pl/przyspieszony-obraz-na-telewizorze-lcdled-jak-wylaczyc-efekt-opery-mydlanej/n/7684/


Niekiedy systemowy odtwarzacz plików Wideo telewizora też niekiedy może odtwarzać w przyspieszonym trybie efektu opery mydlanej mamy,  wtedy wystarczy użyć zewnętrznego odtwarzacza Kodi lub innego aby nie było tego efektu.
« Ostatnia zmiana: Marzec 27, 2018, 20:24:34 wysłana przez Arkady1964 »

Arkady1964

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 1250
  • Zobacz profil
Jak szybko wyłączyć efekt opery mydlanej w telewizorze  Manta LED94901S?

W Manta LED94901S jest tryb Tryb obrazu: Gra w ustawieniach menu, ale wygodniejsze i dużo szybsze jest  przełączanie trybów obrazu bezpośrednio z pilota, służy do tego przycisk na pilocie oznaczony jako   P.MODE

Tryb Gra wyłącza wszystkie efekty w tym efekt  opery mydlanej tj. wyłącza wszystkie dodatkowe ulepszenia obrazu. Bezpośredni dostęp z pilota do  P.MODE bez potrzeby "przebijania się" przez ustawienia menu jest bardzo wygodny.

Sam wybór danego trybu zależy oczywiście od preferencji użytkownika.

  P.MODE Każde kliknięcie, przełącza pomiędzy ustawieniami obrazu:

Tryb obrazu: Gra             -     ustawienia wyłączające wszystkie dodatkowe ulepszenia obrazu.

Tryb obrazu: Użytkownik   -     ustawienia indywidualne skonfigurowane  w menu przez użytkownika.

Tryb obrazu: Standard       -      ustawienia fabryczne.

Tryb obrazu: Dynamiczny    -      ustawienia maksymalnie poprawiające obraz (u innych producentów znany też pod nazwą tryb ŻYWY zalecany np. do transmisji sportowych).
 
Tryb obrazu: Film                 -      ustawienia dedykowane dla filmów.


Wszystkie tryby obrazu działają w  DVB-T (MPEG-4),  DVB-C,  analogowym,  odbiorze telewizji, oraz na wszystkich wejściach HDMI tj. konsole, DVD, TV boxy,  działają też na wszystkich wejściach USB tj. pendrajwy, twarde dyski itp.  Ja najczęściej używam naprzemiennie 3 trybów obrazu, Standard, Dynamiczny oraz niekiedy  Gra.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 24, 2018, 05:09:58 wysłana przez Arkady1964 »

mantolini

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 3
  • Zobacz profil
Witam, posiadam właśnie ten telewizor i niestety muszę stwierdzić że podane wyżej sposoby nie sprawiają że telewizor wyświetla obraz w mniejszej ilości klatek na sekundę i ciągle utrzymuje się efekt opery mydlanej.

Arkady1964

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 1250
  • Zobacz profil
U mnie w trybie Gra efekt opery mydlanej wyłącza się.

Na moim Miboxie maksymalnie można ustawić 30 klatek w 4K 3840×2160p

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 22, 2018, 15:52:51 wysłana przez Arkady1964 »

mantolini

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 3
  • Zobacz profil
U mnie sie nie wyłącza i np oglądanie samych swoich to tak jakby oglądać całkiem inny film. Mam jeszcze tv sony w drugim pokoju i mam porównanie.

Ewojtas

 • Full Member
 • ***
 • Wiadomości: 246
  • Zobacz profil
Mam jeszcze tv sony w drugim pokoju i mam porównanie.
Właśnie w tym jest problem, że tego urządzenia co tylko z nazwy jest telewizorem nie powinno się porównywać z czymś co nim faktycznie  jest.

mantolini

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 3
  • Zobacz profil
Ogólnie mam gdzieś te 4k bo wystarczy mi Full HD z bajerów apek  itp nie korzystam ale jak dla mnie największym problemem jest wysokla liczba klatek i najgorsze jest to że nic z tym nie da się zrobić. A wydaje się to banalne.

Arkady1964

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 1250
  • Zobacz profil
Jedyne co można zrobić to przywrócić telewizor do ustawień fabrycznych. Po tym resecie używać w ustawieniach obrazu tryb GRA. W trybie GRA obraz powinien być wyświetlany bez "polepszeń".

Pozdrawiam