Autor Wątek: DVD068 - HDMI błąd komunikacji CEC (Consumer Electronics Control )  (Przeczytany 5629 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Pamoart

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
HDMI w DVD068 to porażka i coś mi się wydaje że aktualizacja softu nic nie pomoże, gdyż wygląda to na jakiś błąd sprzętowy:

Podłączenie DVD przez HDMI zakłóca komunikacje CEC. Komunikacja jest zakłócona nawet jeśli DVD jest wyłączone głównym wyłącznikiem DVD (czyli teoretycznie przy całkowicie odciętym zasilaniu). Co ciekawe zakłócenie komunikacji w moim przypadku przy podłączeniu DVD do amplitunera zakłóca całą komunikację  CEC, wszystkich podłączonych urządzeń, czyli komunikacja Amplituner <-->TV także jest zakłócona (oczywiście tylko w zakresie CEC).
Reasumując kupując DVD068, trzeba wziąć pod uwagę, że nie będą działały takie funkcje jak: Anynet+ (Samsung); Aquos Link (Sharp); BRAVIA Link and BRAVIA Sync (Sony); HDMI-CEC (Hitachi); E-link (AOC); Kuro Link (Pioneer); CE-Link and Regza Link (Toshiba); RIHD (Remote Interactive over HDMI) (Onkyo); SimpLink (LG); HDAVI Control, EZ-Sync, VIERA Link (Panasonic); EasyLink (Philips); and NetCommand for HDMI (Mitsubishi),  HDMI Control "CEC" (Denon). Działanie funkcji będzie zakłócone we wszystkich podłączonych urządzeniach, obojętnie w którym miejscu łańcucha (a właściwie pajęczyny) HDMI umieścimy naszego DVD068 Emperor RMVB / HDMI.

*CEC (Consumer Electronics Control – komunikacja urządzeń przez HDMI)
umożliwia transfer informacji dotyczących sterowania między wszystkimi urządzeniami. Oznacza to na przykład, że wszystkie urządzenia w łańcuchu HDMI mogą być włączane lub wyłączane za naciśnięciem jednego przycisku lub że poziom głośności amplitunera A/V może być regulowany za pomocą pilota zdalnego sterowania telewizora. CEC może też oznaczać możliwość przełączenia tylko przy pomocy jednego przycisku z głośników telewizora na głośniki podłączone do amplitunera - głośniki kina domowego (zestawu muzycznego).

Dla informacji moja konfiguracja połączeń HDMI:
Amplituner: DENON AVR-2312 [DVD-->amplituner -->TV]
Telewizor: Sony Brawia KDL40W3000 [TV <-- amplituner]
DVD: Manta: DVD068 Emperor RMVB / HDMI [DVD --> amplituner]

Jak Manta ma takie błędy w zakresie CEC, to nie wyobrażam sobie jakby ktoś wpadł na korzystanie z funkcji ETHERNET przez HDMI, ciekawe też czy działa kanał zwrotny audio (tv --> amplituner), jeżeli DVD potrafi siać błędy na całość wpiętych urządzeń, znajdujących się jakby nie było na dalszej ścieżce komunikacji.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 16, 2011, 08:07:16 wysłana przez Pamoart »

Pamoart

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: DVD068 - HDMI błąd komunikacji CEC (Consumer Electronics Control )
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 18, 2011, 23:34:47 »
Najlepsze jest to, że CEC zostało zawarte w specyfikacji HDMI 1.0:

http://pl.wikipedia.org/wiki/HDMI

Funkcji zawartych w specyfikacji sprzęt nie musi mieć zaimplementowanych, ale jeśli powoduje zakłócenie działania którejś ze specyfikowanych funkcji to znaczy że sprzęt jest niezgodny ze specyfikacją HDMI, a co za tym idzie produkt nie ma prawa być oznaczony symbolem HDMI.


Jeżeli ktoś wymyślił sobie przykładowo, że zakupi dekoder (albo zamówi u operatora, niektóre mają taką funkcję) z funkcją CEC, żeby np. wyłączenie telewizora skutkowało wyłączeniem dekodera, albo na odwrót, to musi wziąć pod uwagę że Manta podłączona przez HDMI, np. do telewizora, zakłóci działanie funkcji CEC.